Pliki cookies

Ta strona używa ciasteczek. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Więcej informacji pod linkiem Polityka prywatności i wykorzystania plików cookies

Zrozumiałem\am
Zrozumiałem\am
linkedin googlep phone mail hours where twit fb download alert login idea3 idea4 sgbikonkaglowna2 sgbglownaikona1 menu_toggler compass arrow-triangle-top arrow-triangle-bottom arrow-light-bottom arrow-light-right close search

Historia Banku - Bank Spółdzielczy w Ożarowie

O banku Historia Banku

Położenie Gminy Ożarów i rolniczy charakter terenów jej podległych, sprzyjało powstaniu na tym obszarze spółdzielni kredytowej, dostosowanej do potrzeb jej niezamożnych mieszkańców.

Wymogom tym miała sprostać powstała w Ożarowie Kasa Stefczyka. Za rok rozpoczęcia jej działalności uznaje się 1929 (na zdjęciu Rada Nadzorcza i Zarząd Kasy Stefczyka w Ożarowie w 1929r.).

O dużo wcześniejszym powstaniu kasy oszczędnościowo-pożyczkowej zamieszcza kronika Szkoły Podstawowej w Ożarowie. Na miejsce urzędowania Kasy wybrano lokal przy Urzędzie Gminy, a czas urzędowania raz w tygodniu w sobotę. W latach 1929-1939 działalność powstałych Kas opierała się wyłącznie na społecznej pracy jej organów samorządowych. Postanowieniem sądu w 1950 roku Kasy Stefczyka w Julianowie, Lasocinie i Ożarowie uległy przekształceniu i połączeniu w jedną placówkę pod nazwą Gminna Kasa Spółdzielcza w Ożarowie. Stale wzrastający zakres działań w spółdzielni spowodował konieczność wzrostu zatrudnienia oraz stworzenia lepszych warunków pracy. Dlatego też w latach 1963-64 Zarząd poczynił starania o uzyskanie lokalizacji na budowę własnego budynku. W 1969 roku został oddany do użytku budynek, który jest siedzibą Banku do dziś (na zdjęciu budynek Centrali Banku w budowie w 1964r.).

Obradujące w dniu 2 kwietnia 1967 roku Zebranie Przedstawicieli Kasy Spółdzielczej dokonało zmiany nazwy na Bank Spółdzielczy w Ożarowie. 12.10.1997 roku podpisana została umowa na podstawie której przyłączony został Bank spółdzielczy w Ćmielowie i stał się Oddziałem BS Ożarów. 28.01.1999 roku na podobnych zasadach nastąpiło połączenie z Bankiem Spółdzielczym w Tarłowie. Bank posiada również punkt kasowy w Jakubowicach, który jest jednoosobowym stanowiskiem pracy. Rozszerzenie terenu działania umożliwiło dostęp do większego grona klientów, którzy zostali objęci kompleksową obsługą bankową.

Obecnie Bank Spółdzielczy w Ożarowie zrzeszony jest w Spółdzielczej Grupie Bankowej w Poznaniu. Grupa SGB zrzesza w sumie ponad 200 banków spółdzielczych, dysponuje siecią ponad 1 800 placówek w Polsce. BS Ożarów swoje działania może prowadzić na terenie powiatów: opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego, staszowskiego, kraśnickiego i lipskiego.

29 czerwca 2014r. po blisko 2 latach prac została oficjalnie otwarta centrala Banku po remoncie i rozbudowie (na zdjęciach poniżej budynek centrali przed i po remoncie).